Perma Guard Agro
ul. Górna 22, 05-400 Otwock
pn - pt 8.00 - 16.00
sob - nieczynne

We wcześniejszych wpisach poruszałem kwestie związane z krzemem jako takim. Dzisiaj będzie krócej, ale nieco bardziej dokładnie.

Amorficzna ziemia okrzemkowa jest naturalnie występującą w przyrodzie formą krzemu (poczytaj o krzemie w rolnictwie). Powstała ona w wyniku osadzania się w zbiornikach wodnych pancerzyków jednokomórkowych glonów – okrzemek. Ziemia okrzemkowa oglądana pod mikroskopem wygląda jak różnokształtne, cylindryczne rurki wyposażone w szereg porów. Substancja ta posiada wyjątkowo korzystne właściwości dla ludzi, zwierząt i roślin. O czym możecie poczytać między innymi na stronie poświęconej Diatomitowi.

Amorficzna ziemia okrzemkowa, czyli…

Amorficzna ziemia okrzemkowa, to również jeden z trzech głównych produktów krzemowych oferowanych przez markę Perma-Guard. Dostępna jest pod nazwą AdeSil. Jest to produkt naturalny o certyfikowanej jakości spożywczej (!). Jej ogromny potencjał kryje się w organicznej formie długodziałającego krzemu oraz niezwykłych właściwościach ujemnie naładowanych mikroporów pancerzyków okrzemek, o których wspomniałem wyżej.

AdeSil to stymulator wzrostu o wysokiej zawartości krzemionki (92% Si02, 43% Si). Przeznaczony jest do stosowania w uprawach sadowniczych i warzywniczych na wszystkie rodzaje gleb. Jego stosowanie powoduje polepszenie wzrostu i plonowania roślin oraz jakości owoców. Pozytywny wpływ na roślinę obserwuje się szczególnie w warunkach stresu abiotycznego tj.: niedoboru wody, silnego zakwaszenia gleby lub silnej operacji słonecznej w okresie wzrostu owoców.

Dzięki okrzemkom AdeSil ma zdolność absorbowania płynów, nawet do 130% i gazów do 150%. W praktyce przekłada się to na możliwość zatrzymywania NH3+ w glebie. A to tylko jedna z wielu ciekawych „umiejętności”. AdeSil zwiększa również tolerancję roślin na suszę, a także na zasolenie. Wysycenie czapeczki stożka wzrostu sprawia, że korzenie łatwiej przerastają zwięzłą glebę. Specjaliści zgodnie podkreślają, że krzem ma znaczny wpływ na rozwój sytemu korzeniowego. Co bezpośrednio przekłada się na większe pobieranie składników pokarmowych oraz wody. W efekcie roślina jest silniejsza i wytwarza większą biomasę. To z kolei skutkuje wyższym plonem o lepszej jakości. Więcej o korzyściach wynikających ze stosowania krzemu można znaleźć tutaj: “Funkcje krzemu w roślinie”.

Trochę praktyki

AdeSil to preparat sypki, którego uzywa się w postaci wodnej zawiesiny poprzez oprysk powierzchni gleby lub nadziemnych części rośliny. Może być on użyty także w postaci pylistej poprzez rozsypanie na powierzchnię gleby wokół drzew/krzewów/warzyw. Jeśli chodzi o sam zabieg, to należy przestrzegać tych samych zasad, jakie obowiązują przy dystrybucji innych środków za pomocą opryskiwacza. Czyli… nie należy oprysków przeprowadzać w warunkach intensywnego nasłonecznienia, wysokiej temperatury powietrza (> 25︒C) oraz oczywiście silnego wiatru (> 5 m/s).

Przygotowując ciecz roboczą należy wlać do zbiornika opryskiwacza 50-70% ilości wody przewidzianej do zastosowania (500-700 l/ha). Przy włączonym mieszadle wsypać preparat do zbiornika opryskiwacza. Przez cały czas utrzymywać pracę mieszadła w celu przeciwdziałania osadzaniu się zawiesiny preparatu. Uzupełnić zbiornik wadą. Stosować rozpylacze grubokropliste. Uzyskaną zawiesinę zużyć w ciągu kilku godzin od sporządzenia.

Więcej informacji na temat AdeSilu znajdziecie na stronie jemu poświęconej.

all