Perma Guard Agro
ul. Górna 22, 05-400 Otwock
pn - pt 8.00 - 16.00
sob - nieczynne
0
Twój koszyk jest pusty

Zbyt wczesny siew – strata plonu, zbyt późno – tak samo. Tak to już jest z rzepakiem. Wysokie są również konsekwencje niedbałego podejścia do innych zabiegów agrotechnicznych. Jednak kluczowym zabiegiem w uprawie rzepaku jest właśnie siew.

Rozpoczynamy na naszym blogu rolniczy cykl artykułów, w którym w trakcie sezonu rolniczego będziemy poruszać ważne kwestie agrotechniczne. Nie zawsze będą one bezpośrednio związane ze stosowaniem krzemu, ale pośrednio już na pewno. 🙂

Czego dowiecie się z poniższego wpisu?

  • Jak ważny jest termin siewu rzepaku i na kiedy on przypada
  • Jakie są atuty punktowego siewu rzepaku
  • Wspominam także o głębokości siewu, rozsadzie itp.

Siew rzepaku – termin

Jest to najważniejszy czynnik beznakładowy mający bardzo duży wpływ na przezimowanie i plonowanie rzepaku. Rzepak należy wysiewać w terminie optymalnym dla danego rejonu – zarówno zbyt wczesny, jak i późny – są niekorzystne. Przy zbyt wczesnym siewie, szczególnie podczas długiej i ciepłej jesieni, rośliny nadmiernie rozrastają się przed zimą i wyciągają w górę pąk wierzchołkowy, a to zmniejsza ich zimotrwałość. Natomiast siew w terminie opóźnionym nie pozwala zwykle na wykształcenie dostatecznie rozwiniętych roślin rzepaku, co także ogranicza ich zimotrwałość oraz zmniejsza plonowanie.

Specjaliści podają, że każdy dzień opóźnienia siewu w stosunku do terminu optymalnego dla danego rejonu obniża plon nasion o 15–50 kg/ha. Niekorzystny wpływ opóźnionego siewu nasila się podczas krótkich i chłodnych jesieni.

Na terenie naszego kraju optymalne terminy do siewu rzepaku są zróżnicowane:

  • najwcześniej sieje się w województwie podlaskim (5-10 sierpnia),
  • podążając dalej na zachód w stronę województw lubelskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego optymalny termin to 10-15 sierpnia,
  • w centralnej Polsce, na północy (z wyłączeniem wybrzeża) oraz w świętokrzyskim i podkarpackim najlepiej siać 15-20 sierpnia,
  • w pozostałych rejonach – 20-25 sierpnia.

To właśnie siew i to co się z nim wiąże ma ogromny wpływ na wysokość plonu. Ale nie tylko, należy tutaj wspomnieć również o doborze odpowiedniego materiału siewnego, a także warunkach klimatycznych. Szczególnie istotna jest struktura opadów w trakcie siania. Zawsze lepiej wysiać po deszczowym okresie niż przed. Należy również zadbać o przygotowanie gleby pod siew. Gleba z góry powinna być spulchniona, a zagęszczona od dołu. W okresie suszy warto glebę doprawić przed siewem. Dostęp do wody w początkowej fazie jest bardzo istotny.

Siew punktowy i głębokość

Coraz większym zainteresowaniem wśród producentów cieszy się punktowy siew rzepaku. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści, wobec których część rolników nie chce przechodzić obojętnie. Jednak jak to zwykle bywa, są również minusy. Dlatego ostateczna decyzja poprzedzona najczęściej szczegółową kalkulacją ekonomiczną, to kwestia indywidualna.

Siew punkty jest coraz częściej wykorzystywany przez plantatorów rzepaku. Fot. Vaderstad

Siew punkty jest coraz częściej wykorzystywany przez plantatorów rzepaku. Fot. Vaderstad

Siew punktowy umożliwia wysiew drobnych nasion rzepaku na stałej głębokości. Pożądana głębokość w tym wypadku to 2 cm. Jedynie na glebach przesuszonych można stosować większą głębokość – 3–4 cm, która pozwala na lepsze pobieranie wody (np. w przypadku suszy). Stosowanie takiej głębokości na glebach cięższych może jednak utrudnić wschody rzepaku, szczególnie, gdy po siewie wystąpią intensywne opady i dojdzie do zaskorupienia gleby. Jednakowa głębokość siewu to również równe wschody.

Odległość między nasionami

Wyposażenie sekcji wysiewających w rolki dociskowe gwarantuje ograniczenie przemieszczanie się nasion w rzędzie. Co jak nietrudno się domyślić jest kluczowe w przypadku siewu punktowego. Ten czynnik ma wpływ na szereg kolejnych elementów. Odległość między wysiewanymi nasionami wynosić może od 4 do 8 cm, jednak najczęściej rozmieszcza się nasiona oddalone od siebie o 6 cm. Możliwości techniczne są w tym aspekcie bardzo szerokie bowiem niektóre siewniki (wyposażone w odpowiednie tarcze) umożliwiają wysiew w odstępie od 2 do kilkunastu centymetrów. Dobrze przygotowana gleba w połączeniu z umieszczeniem rośliny na odpowiedniej głębokości gwarantuje lepsze podsiąkanie wody i lepsze wschody. Na przestrzeni ostatnich lat, zarówno producenci maszyn rolniczych, jak i niezależne instytucje z Polski i zagranicy przeprowadzili szereg doświadczeń, z których jasno wynika, że zdolność wschodów jest wyższa w przypadku punktowego siewu rzepaku.

Rozstawa międzyrzędzi

Siewniki punktowe stosowane do wysiewu rzepaku mają możliwość regulacji rozstawy międzyrzędzi. W praktyce rzepak jest wysiewany w rzędy oddalone od siebie o 10-45 cm. Specjaliści zalecają wysiew w szerokie rzędy (45 cm). Wysiew w szerokie rzędy powoduje zmniejszoną liczbę roślin na m2. W efekcie rośliny są bardziej bujne, mają kilkustopniowe rozgałęzienia. Natomiast więcej rozgałęzień to więcej łuszczyn, czyli więcej nasion. To rekompensuje mniejszą obsadę.

Ponadto w przypadku mniejszej obsady rośliny ze sobą nie konkurują o miejsce i światło (nie ma skłonności do wybujałości). W związku z tym rośliny są lepiej przygotowane do zimowania. Mniejsza liczba roślin na m2 to również większa przewiewność łanu, co przekłada się pozytywnie na występowanie chorób grzybowych.

Specjaliści podkreślają również bardzo istotny wpływ stosowania nawozu startowego. Mikrogranulat powinien zawierać szybko i łatwo przyswajalne składniki pokarmowe niezbędne w początkowych fazach rozwoju oraz podczas zimowania. Część nowoczesnych siewników jest standardowo wyposażona w aplikatory do wysiewu nawozu, w innych to rozwiązanie dostępne jest w opcji. Alternatywnie można własny siewnik wyposażyć w rozwiązanie tego typu. Nawóz dostarczany jest do redlicy nasiennej lub w pobliżu (w zależności od dokonanych modyfikacji). Podanie nawozu w ten sposób (razem z siewem, niedaleko nasion) zmniejsza czas dostępu składników pokarmowych do materiału siewnego. Faktyczny zysk ekonomiczny związany jest oczywiście ze zmniejszeniem dawki wysiewu, czyli mniejszymi nakładami na zakup materiału siewnego.

W tym miejscu warto przypomnieć, że krzem w postaci amorficznej ziemi okrzemkowej oraz w postaci kwasu ortokrzemowego zwiększa pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Więcej piszemy na ten temat tutaj: “Nawożenie, metale ciężkie i krzem” i tutaj: “Funkcje krzemu w roślinie”. W kontekście rzepaku prowadzono również badania nad stosowaniem nawożenia krzemowego w tej uprawie. Piszemy o tym w materiale “Czy stosując krzem można zwiększyć plon?” 

Rzepak wysiany punktowo. Fot. Vaderstad

Rzepak wysiany punktowo. Fot. Vaderstad