Perma Guard Agro
ul. Górna 22, 05-400 Otwock
pn - pt 8.00 - 16.00
sob - nieczynne

Najlepiej przyswajalny dla roślin krzem organiczny w postaci ZumSilu, a także amorficzna ziemia okrzemkowa AdeSil, to nowości na polskim rynku. Niemniej grono ich użytkowników szybko rośnie. Dzieje się tak, ponieważ efekty stosowania suplementacji krzemem są widoczne gołym okiem. O czym przekonał się Tomasz Obszański z Ekologicznego Gospodarstwa Ogrodniczego “Barwy Zdrowia”.

Tomasz Obszański prowadzi Ekologiczne Gospodarstwo Ogrodnicze “Barwy Zdrowia”. Krzem organiczny w postaci AdeSilu (amorficzna ziemia okrzemkowa) i ZumSilu (kwas ortokrzemowy) zastosował w ekologicznej uprawie pomidora. Było to możliwe, ponieważ oba preparaty jako jedyne preparaty krzemowe są dopuszczone do stosowania w ramach rolnictwa ekologicznego. Poprosiliśmy więc właściciela o opinię na temat zastosowanego krzemu. Rozmowę przeprowadziliśmy 22 czerwca.

Tomasz Obszański wspólnie z dr inż. Janem Golbą lustrują ekologiczną plantację pomidora. Fot. Perma-Guard Agro.

Tomasz Obszański wspólnie z dr inż. Janem Golbą lustrują ekologiczną plantację pomidora. Fot. Perma-Guard Agro.

Akademia Krzemu: Zastosował Pan preparaty krzemowe AdeSil i ZumSil na jednej z upraw pomidora.

Tomasz Obszański: Tak, na plantacji o wielkości 4 ha. Mamy tutaj dwie odmiany Vaquero oraz Dyno. Jest to plantacja ekologiczna. Na tym polu wcześniej rosła czarna porzeczka. W ubiegłym roku po wykarczowaniu porzeczki pole zostało obsiane gryką, to była pierwsza wsiewka. Następnie została zasialiśmy gorczycę i przeoraliśmy pole na zimę. Gleba jest dobra gleba, jest to klasa 3. Po badaniach glebowych wyszło nam, że zasobność jest w porządku, był niewielki niedobór potasu. Zastosowaliśmy więc nawożenie wapniowo-potasowe z odrobiną magnezu, no i zastosowaliśmy suplementację krzemem organicznym w postaci AdeSilu i ZumSilu.

Akademia Krzemu: Kiedy przeprowadził Pan sadzenie pomidorów na tej plantacji?

Tomasz Obszański: Zamówione sadzonki pomidora przyjechały do nas 17 maja. Do 20 maja było wszystko posadzone. Sadziliśmy materiał sadzarkami karuzelowymi od Pana Stanisława Łuczaka. W sumie sadzenie zajęło nam 3 dni. Jak wspominałem jest około 4 ha tego pola, także całkiem fajnie to poszło. Sadzarkę kupiliśmy w tym roku i bardzo dobrze się sprawdziła. Mamy też pielnik od Pana Łuczaka, który jak widać doskonale daje sobie radę. Pielenie mamy w zasadzie wykluczone do minimum. Jedynie trzeba było przejść i powyrywać pojedyncze chwasty, które konkurują z pomidorem.

Akademia Krzemu: Prowadzi Pan uprawę pomidora również na innych polach. Czy zauważył Pan jakiekolwiek różnice na plantacji, na której zastosowano krzem organiczny? Jakie są Pana obserwacje?

Tomasz Obszański: Po zastosowaniu ZumSilu z AdeSilem bardzo szybko pojawiły się kwiatostany. W sumie minął miesiąc czasu od posadzenia, a na pomidorze jest bardzo dużo gron. Gdzie na innych plantacjach, na których nie był stosowany AdeSil z ZumSilem tych gron nie ma. Nie ma owoców, które tutaj są widoczne. Jestem aż zdziwiony że pojawiło się, aż tak dużo zawiązanych gron w tak krótkim czasie. Bardzo dużo jest kwiatostanów. AdeSil z ZumSilem stosujemy w tym roku pierwszy raz, nie mamy zatem doświadczenia, ale tak z obserwacji widzimy, że jest bardzo duża zdrowotność pomidora, jak i bardzo dużo zawiązków kwiatowych. Przy czym w zasadzie od miesiąca czasu nie było deszczu na tym polu, czyli bardzo dobrze sobie daje radę ten pomidor.

Poniżej kilka zdjęć z plantacji o której mówi Tomasz Obszański. Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube, ponieważ pojawi się tam również materiał filmowy z wizyty u Pana Obszańskiego. Więcej na temat tego jak krzem wzmacnia rośliny można dowiedzieć się z naszego materiału filmowego.

all