Perma Guard Agro
ul. Górna 22, 05-400 Otwock
pn - pt 8.00 - 16.00
sob - nieczynne
0
Twój koszyk jest pusty

Kwas ortokrzemowy zawarty w ZumSilu stosuje się między innymi w celu ograniczenia szkód powodowanych wiosennymi przymrozkami.

Niebezpieczna wiosna

Z przymrozkiem mamy do czynienia wtedy, gdy następuje spadek temperatury przy gruncie poniżej 0 °C przy średniej dobowej temperaturze większej niż 0 °C. Krótkotrwałe obniżenia temperatury w okresie wiosennym mogą mieć różne nasilenie, a w efekcie zakres szkód może być również zróżnicowany. Więcej o tym piszemy na naszym blogu.

Wzrastająca temperatura w dzień i silne spadki w nocy nie sprzyjają wegetacji. Aby rośliny przetrwały w dobrej kondycji muszą być właściwie przygotowane. Gorzej, jeśli wcześniej rozhartowały się w wyniku zbyt długiego okresu wysokich temperatur. Ten problem często występuje np. w uprawie rzepaku. Szybko wznawia on wiosenną wegetację. Nowe przyrosty sprawiają, że zgromadzone jesienią asymilaty ulegają rozrzedzeniu i tym samym roślina rozhartowuje się. Kiedy przychodzą chłodniejsze dni dochodzi do uszkodzenia roślin przez zamarzającą wodę. Zdarza się, że straty są całkowite.

Na przymrozki – ZumSil

Jedną ze skutecznych metod ochrony roślin przed przymrozkami jest nawożenie roślin krzemem organicznym w postaci ZumSilu. 

To wyjątkowy, opatentowany stymulator wzrostu, który wyróżnia się spośród innych rozwiązań najlepiej przyswajalną przez rośliny formą krzemu. Jednym z efektów jego stosowania jest żelowanie wody w roślinie. Tak zmagazynowana woda jest mniej podatna na zamarzanie. Monomery kwasu ortokrzemowego (zawarte w ZumSilu), mogą wiązać nawet 20 (lub więcej!) cząsteczek wody. Jest to zatem solidne wsparcie rośliny w ograniczaniu strat powodowanych przymrozkami. Kolejną bardzo ważną cechą ZumSilu jest zdolność do podnoszenia odporności tkanek roślinnych (błon białkowo-lipidowych) na mechaniczne uszkodzenia. Co również nie jest bez znaczenia w kontekście wiosennych wahań temperatur.

Programy wsparcia upraw przed przymrozkami

Gdzie kupić

ZumSil można kupić za pośrednictwem naszego sklepu internetowego, u naszych Autoryzowanych Doradców Regionalnych oraz w sklepach i hurtowniach w całej Polsce. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania na temat produktu oraz jego skuteczności zachęcamy do kontaktu.

Jak stosować

Krzem wymaga w roślinie aktywnego transportu. Dlatego najlepiej zastosować go 2-4 dni przed spodziewanym przymrozkiem, gdy temperatury są wyższe (ok. 7 °C) i rośliny przeprowadzają fotosyntezę. Efekt żelowania jest bezpośrednio powiązany z zastosowaną dawką i uwidacznia się szczególnie przy dawce interwencyjnej wynoszącej 1 l/ha. Więcej informacji tutaj: wszystko o ZumSilu (dostępne również poradniki uprawowe dla konkretnych roślin).

Jak działa ZumSil

Skuteczność ZumSilu potwierdzają doświadczenia polowe i laboratoryjne przeprowadzone na wielu gatunkach drzew owocowych, krzewów jagodowych oraz warzyw. Podsumowania badań i doświadczeń znajdziecie Państwo na naszym blogu Akademia Krzemu. Opinie oraz materiały edukacyjne i poradnikowe zamieściliśmy na naszym kanale YouTube.

all